|
Program kursu nauki jazdy w zakresie kategorii B
Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii "B" składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podstawą do uzyskania pozytywnego wyniku całego egzaminu jest uzyskanie pozytywnych wyników z egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Egzamin teoretyczny
Egzamin teoretyczny obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania i czynności kontrolno - obsługowych oraz zasad udzielania pomocy przedlekarskiej.
Przeprowadzany jest w formie testu w sali egzaminacyjnej:
-> za pomocą komputerowego urządzenia egzaminacyjnego - polega na wskazaniu przy jego użyciu wszystkich prawidłowych odpowiedzi na wyświetlane w systemie losowym pytania ujęte w banku pytań zapisanych w formie elektronicznej i zatwierdzonych przez przewodniczącego komisji
->w formie pisemnego testu - polega na wybraniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi i wpisaniu ich oznaczeń literowych do odpowiednich rubryk imiennego arkusza egzaminacyjnego.
Egzamin teoretyczny przeprowadzany w formie testu polega na udzieleniu odpowiedzi na 18 pytań. Jest to test wielokrotnego wyboru, czyli każde pytanie zawarte w teście może posiadać jedną, dwie, lub trzy odpowiedzi prawidłowe. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie, zawarte w teście, polega na wyborze z trzech zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych literami A, B, i C wszystkich odpowiedzi prawidłowych. Każdy inny wybór powoduje uznanie odpowiedzi jako nieprawidłową i zaliczenie jednego błędu. Dopuszczalna liczba błędów w teście na prawo jazdy kategorii "B" wynosi dwa. Popełnienie więcej błędów przez osobę egzaminowaną oznacza uzyskanie negatywnego wyniku egzaminu teoretycznego. Czas trwania egzaminu wynosi 25 min.
Wyjątkowo można odpowiadać ustnie. Taki egzamin czeka osoby, które mają orzeczenie lekarskie o braku możliwości przeprowadzenia egzaminu w formie pisemnej lub komputerowej.
Egzamin praktyczny kat. B
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów.
Termin wejścia w życie - 10 stycznia 2006 r.
Zadania egzaminacyjne dla wszystkich zdających.
1. Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, oraz ruszanie z miejsca.
Kryteria:
Sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego
-> osoba egzaminowana musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:
- poziom oleju w silniku (osoba egzaminowana powinna przynajmniej wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w pojeździe),
- poziom płynu chłodzącego,
- poziom płynu hamulcowego,
- poziom płynu w spryskiwaczach - osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność płynu,
- działanie sygnału dźwiękowego,
- działanie świateł zewnętrznych pojazdu,
->właściwe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków i zapięcie pasów bezpieczeństwa, (jeżeli pojazd jest w nie wyposażony), sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte,
-> w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,
-> w prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,
-> zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na wysokości głowy.
-> upewnienie się o możliwości jazdy,
-> wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym,
-> ocena sytuacji wokół pojazdu
-> płynne ruszenie
-> płynne ruszenie
- opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego,
- łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika.
|
|